MPWiK sp. z o.o. we Włocławku

Biuletyn Informacji Publicznej strona główna struktura serwisu kontakt
MPWiK sp. z o.o. we Włocławku Dla Klienta
- -
-
- Wyszukiwarka
:


:


-

- Jesteś tutaj: Dział Laboratoryjny / Dla Klienta /

mapa dojazdu do Laboratorium wody

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE POBIERANIA PRÓBEK WODY DO BADANIA BAKTERIOLOGICZNEGO

 1. Przed przystąpieniem do pobierania należy odkręcić perlator (sitko) i usunąć widoczne zanieczyszczenia z końcówki kranu.
 2. Wylot kranu (metalowego) należy wysterylizować płomieniem specjalnej opalarki gazowej lub pochodzącym z tamponu nasyconego denaturatem (lub spirytusem). Wylot kranu plastikowego sterylizujemy poprzez zanurzenie w denaturacie lub w 10% roztworze podchlorynu sodu.
 3. Otworzyć kran na przynajmniej 3 minuty, aby woda wypływała swobodnym strumieniem do ustalenia się warunków pobierania próbki
 4. Sterylną butelkę rozpakować z papieru, poprzez papierowy kapturek wyjąć korek. Korek trzymać w ręce skierowany ku dołowi, chroniąc przed zanieczyszczeniami.
 5. Napełnić wodą do ok. ¾ objętości butelki nie dotykając butelką kranu i natychmiast zamknąć korkiem z kapturkiem, zapakować w papier
 6. Niezwłocznie dostarczyć do laboratorium. Jeżeli natychmiast nie można dostarczyć próbki, przechować i transportować w obniżonej temperaturze.

 

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE POBIERANIA PRÓBEK WODY DO BADANIA FIZYKOCHEMICZNEGO

 1. Przygotować punkt pobierania jak w punktach 1 i 3 powyżej
 2. Próbkę należy pobrać do butelki plastikowej 1,5 litra po wodzie mineralnej (Nie należy używać butelek i nakrętek po innych napojach niż woda). Opłukać dokładnie butelkę i nakrętkę badaną wodą. Napełniać spokojnym strumieniem wody wlewając ją po ściance butelki do całkowitego wypełnienia (nie zostawiać w szyjce powietrza), dokładnie zamknąć.
 3. Niezwłocznie dostarczyć do laboratorium. Jeżeli natychmiast nie można dostarczyć próbki, przechować i transportować w obniżonej temperaturze.

 

Uwagi:

 • W przypadku gdy próbki pobierane i dostarczone są przez Klienta, laboratorium nie ponosi odpowiedzialności za metodę ich pobrania, czystość pojemników oraz przechowywania i transportowania
 • Metody dotyczące pobierania próbek na życzenie Klienta są udostępnione w laboratorium

drukuj

Informacje kontaktowe

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji
Sp. z o.o. we Włocławku

ul. Toruńska 146, 87-800 Włocławek
sekretariat@mpwik.wloclawek.pl
tel. +48 54 23-01-700

Pogotowie Wod.-Kan. 994

Copyright © MPWiK Włocławek
All rights reserved
powered by netadmin 7.00
Licznik odwiedzin: 4626